Broskyňa
Broskyňa patrí medzi sladké a osviežujúce ovocie. Okrem nezameniteľnej chuti sú broskyne bohatým zdrojom vitamínov a minerálov. Sú výbornou a chutnou ingredienciou pri príprave ovocných smoothies alebo aj zmrzlinových pohárov.
Pozitívne účinky broskyne
Broskyne obsahujú aj fruktózu. Nemali by sa konzumovať v prehnaných množstvách. Na proteíny sa totiž naväzujú cukry a výsledkom môžu byť zápalové procesy, ktoré zaťažujú imunitný systém. Aké sú zázračné účinky broskýň?
- pomáhajú udržiavať správnu hladinu cholesterolu
- majú protizápalové účinky
- urýchľujú liečbu dny a reumatizmu
- organizmu pri anémii dopĺňajú železo
- podporujú zdravie a mladistvý vzhľad pleti
Aké vitamíny obsahuje broskyňa?
Broskyne obsahujú najmä vitamín C, E a K, ďalej betakarotén, antioxidanty, polyfenoly, draslík, fosfor, horčík, železo, mangán, vápnik, zinok.
- vitamín C a zinok posilňujú imunitný systém
- betakarotén je prospešný pre zdravie očí
- draslík znižuje výskyt ochorenia obličiek a močového mechúra
Prečo konzumovať broskyne?
Broskyne slúžia ako prevencia výskytu srdcovo-cievnych ochorení. Fenolové zlúčeniny zasa pomáhajú udržiavať nižšiu hladinu zlého LDL cholesterolu a vyššiu hladinu dobrého HDL cholesterolu
Vďaka obsahu antioxidantov umožňujú organizmu ľahšie bojovať so škodlivými voľnými radikálmi, ktoré významnou mierou prispievajú k vzniku nádorových ochorení.
Betakarotén je prospešný pre zdravie očí a keďže ho broskyne obsahujú vo veľkom množstve, ich pravidelnou konzumáciou zlepšujete svoj zrak, vyživujete a chránite sietnicu. Pomáhajú predchádzať výskytu sivého zákalu.
Ďalším plusom broskýň je ochrana pokožky pred škodlivými ultrafialovými lúčmi.
Broskyne a chudnutie
Broskyne majú málo kalórii, sú bez tuku, obsahujú až 80% vody a sú zdrojom vlákniny. Ich prirodzená sladká chuť pomáha zahnať chuť na sladké. Majú detoxikačné a močopudné účinky. Sú priaznivým spoločníkom pri chudnutí a prispievajú k lepšej vitalite.